Bolest. Výrazná bolest zad vystřelující do končetiny, mnohdy až do prstů. Bolest při chůzi, sezení, v noci. Nebo necitlivost, podlamování nohy. Brnění, mravenčení, pálení nebo pocit neustálého chladu. Pocit jakoby noha byla neustále v křeči nebo měla být v křeči. Tyto a další mohou být příznaky výhřezu plotýnky.

Ve kterých případech volat sanitku?

Jen v několika málo. Když se objeví výrazná a náhlá inkontinence stolice či moči. Nebo když se naopak nemůžete vyprázdnit, i když jste na prasknutí. Když zjistíte, že vůbec necítíte určitou oblast těla a mohli byste si tam i píchat špendlíkem. Zejména v oblasti mezi nohama to může mít nepříjemné následky a příčinou může být plotýnky. Proto neváhejte ani minutu a volejte.

Operovat či neoperovat?

Jen ve výše uvedených případech se přistupuje k akutní operaci páteře. Ve valné většině případů se od operace ustupuje. Ne kvůli penězům, ne kvůli nedostatku chirurgů, ale kvůli tzv. syndromu selhání operace zad (Failed back surgery syndrom). To znamená, že se ve velmi vysokém počtu případů operace musí opakovat stále dokola. V ordinaci jsem měla pacienty i po třech operacích zad. Nutno říci, že operace plotýnky není úplně banální operace. Co může selhat?

  1. Bolest se operací vůbec nevyřešila. Často může být totiž příčina bolesti spíše ve svalech a jiných měkkých tkáních.
  2. Vytvoří se taková jizva, která často začne dráždit nerv stejně, ne-li hůře než předchozí výhřez.
  3. Daný úsek páteře je stabilizován, tím se hýbe méně a tím pádem je více namáhaný úsek pod nebo nad operovaným úsekem a výhřez se objeví na jiném místě.
  4. Operace se ne vždy povede.
  5. Objeví se pooperační zánět, který může být infekční i neinfekční.
  6. Zanedbá se pooperační rehabilitace.
  7. Dlouhodobě zhoršená ekonomická a sociální situace po tak náročné operaci.

a další.

Obecně se od operací zad nyní hodně ustupuje a ve valné většině případů se dává přednost zaléčení a hlavně rehabilitaci a fyzioterapii.

Pomůže mi rehabilitace či fyzioterapie?

Ano. Výhřez se totiž do 3 měsíců může krásně vstřebat. Vaše tělo je totiž dokonalé a Váš imunitní systém dokáže výhřez během pár měsíců zcela odstranit!!! Je to prokázáno již v mnoha studiích. V poslední době se s nimi roztrhl pytel. ALE! Tělo na to musí mít vhodné podmínky, které Vám pomůže navodit fyzioterapeut. Pomocí stabilizačních cviků daný úsek páteře zastabilizuje a již nebude tak enormně namáhaný. Pomůže také snížit tlak, který je na plotýnku vyvíjen a tím se Vám uleví a lépe se tam dostanou buňky imunitního systému, které výhřez odstraní. Bonusem pro Vás bude zpevněné tělo a mnohonásobně větší jistota, že se výhřez již nebude opakovat. Paráda ne?

Příběh z ordinace

Do ordinace vkulhává muž s akutním výhřezem plotýnky. Vystřelování silných bolestí do nohy. Před 15 lety byl na operaci plotýnky a má STRACH, že to celé bude muset absolvovat znovu. Bolesti, šílený kolotoč vyšetření, koncilií, operaci a mnohaměsíční rekonvalescenci po operaci páteře. Obrovský finanční výpadek v příjmech. Již na třetí fyzioterapii (po týdnu) hlásí: „Rapidně se to lepší.“ Po dalším týdnu hlásí další „výraznější skok“. Po měsíci jen lehká občasná bolest v zádech, v noze nic. Po měsíci a půl ruší domluvenou návštěvu – je mu už dobře, noha i záda jsou zcela bez bolesti. Celkově pacient absolvoval 7 terapií. Oproti operaci jej to stálo minimum peněz a času. Poctivě cvičil doma dle mých instrukcí. Pouštím ho do života. Je jiný. Krásnější. Plošší břicho, už žádná „zřícenina“. Krásný, rovný, sebevědomý chlap. Ale hlavní změna proběhla v hlavě. Pokud si ji udrží, tak se mi už nikdy nevrátí.

A takových příběhů se v ordinaci na Polichně odehrálo mnoho. Daří se, protože pracuju individuálně, přesně podle toho, co u daného pacienta najdu. A pak hledám cviky, ve kterých se nestabilní páteř najednou zastabilizuje. A to je moje tajemství úspěchu.

Buďte zdrávi!    Jin