Zujte si ponožky a PODÍVEJTE SE NA SVÉ PALCE. Všichni. Jako vážně všichni!

Pamatuju si své překvapení, když mi v mých zhruba 25 letech někdo řekl: Ty máš hallux valgus! Cože? Já? Nikdy! Otevřela jsem oči, podívala se a on tam byl. Jako vážně tam BYL! Dodnes blahořečím vyučujícímu na fakultě, který mi otevřel oči a diagnostikoval hallux valgus. MOHLA JSEM S TÍM totiž NĚCO UDĚLAT.

Proto vám dobře radím, opravdu si ty ponožky sundejte a koukněte na své palce. Můžete PŘEDEJÍT VELMI BOLESTIVÉMU POSTIŽENÍ A NÁSLEDNÉ OPERACI. Více než pětina lidí ve věku 18 – 65 let má hallux valgus. Více než třetina lidí starších 65 let. A to jsou zatraceně velká čísla.

Operaci halluxu považuju za jednu z nejzbytečnějších operací, které vůbec existují. Stačí ZAVČASU PÁR CVIKŮ a palec bude tam, kde má být, a hlavně se nebude už zhoršovat.

Proč je LEPŠÍ CVIČIT NEŽ OPEROVAT?

 • Protože každá OPERACE s sebou nese RIZIKA: uspání, buzení z narkózy, zanesení infekce do operační rány, lidský faktor, nekvalitní tkáně či hojení na straně pacienta, atd.
 • Protože operace NEŘEŠÍ PŘÍČINU, ale až následek. Takže po operaci se palec v drtivé většině případů ZAČNE KŘIVIT NANOVO.
 • Protože už jsem ve své praxi viděla pár operací halluxu, kdy se něco nepovedlo (cvičení po operaci, samotná operace, infekce, aj.) a jen v několika případech jsem byla schopná lidem pomoci.
 • Protože po operaci budete dost dlouho v PRACOVNÍ NESCHOPNOSTi.
 • Protože po operaci to BOLÍ mnohem VÍC než kdybyste zvládli pár cviků.
 • Protože deformita na palci je v drtivé většině případů spojená se špatným zatěžováním a opotřebováním kloubů na celé dolní končetině. A to operací nespravíte. Tím pádem si NADÁLE BUDETE NIČIT KOLENA, KYČLE, BEDERNÍ PÁTEŘ.

Proč je LEPŠÍ CVIČIT NEŽ nosit KOREKTOR?

 • Protože korektor NEŘEŠÍ PŘÍČINU vzniku halluxu.
 • Protože nošení korektoru často BOLÍ mnohem víc než deformita samotná.
 • Protože korektor ZNEMOŽŇUJE SPRÁVNÉ ZAPOJENÍ SVALŮ na dolní končetině jako celku, takže dochází k přetěžování jiných kloubů a jejich opotřebování.
 • Protože doživotní nakupování korektorů vás ve finále VYJDE MNOHEM DRÁŽ než pár návštěv fyzioterapeuta.
 • Protože se palec často DEFORMUJE DÁL, přestože korektor nosíte v dne v noci.

Tak co? Jak dopadly vaše palce? Dobrý? Nebo by to chtělo cvičit?

Nebo raději půjdete na operaci? Nebo jste už na operaci byli?

Dejte nám vědět, každou zkušeností posunete někoho jiného.

A proč sem nedám pár cviků?

Protože neexistuje univerzální cvik pro všechny lidi. Jedním cvikem někomu pomohu a jinému uškodím. Proto je lepší si nechat dát cviky na míru vašemu tělu a vašim palcům a vůbec celé dolní končetině a možná i bederní páteři.

Halluxům a zbytečným operacím zmar! Zdravým nohám zdar!

Budeme rády, za šíření příspěvku. Hallux má opravdu hromada lidí a trpí či budou trpět zbytečně. Díky vám nebude osvěta zbytečná.