Respirační onemocnění, jako je např. angína, chřipka, Covid-19, rýma, nachlazení, ale i astma bronchiale, alergie s respiračními příznaky, zápal plic, chronická obstrukční plicní nemoc, kuřácká bronchitida, cystická fibróza a mnoho dalších onemocnění jsou provázeny zahleněním dýchacích cest, rýmou, kašlem (suchým i vlhkým), bolestmi hrudníku, přetížením krku či bolestmi hlavy. Všechny tyto příznaky můžete zmírnit či úplně odstranit respirační fyzioterapií.

S čím vám respirační fyzioterapeut pomůže?

Respirační fyzioterapeut umí zmírnit dušnost, záchvaty kašle, efektivně odhlenit dýchací cesty, naučí vás fígle, jak rychle a kvalitně odkašlat, pomůže s rýmou a ucpaným nosem, odstraní bolesti hrudníku a krku z jejich přetížení a tím zmírní bolesti hlavy. Budete méně vyčerpaní a lépe zvládat léčbu onemocnění v pohodlí svého domova. Po respirační fyzioterapii budete vy i vaše děti rozhodně lépe spát, budete více odpočatí a tím pádem se budete lépe a rychleji léčit z akutního onemocnění a zmírní se příznaky chronického onemocnění a některá se vyléčí úplně. Zlepší také vaši celkovou kondici a vrátí vám do života sport a radost.

Respirační fyzioterapie pomáhá zvládat mnohá akutní i chronická onemocnění doma a snižuje počet hospitalizací s respiračními onemocněními. U nevyléčitelných chronických onemocnění významně prodlužuje délku života pacienta (např. u cystické fibrózy).

Jak na to?

U chronického respiračního onemocnění je důležité, aby fyzioterapie probíhala pod kontrolou ošetřujícího lékaře, který může podle zmírňujících se příznaků snižovat dávkování léků. Je tedy důležité, aby ošetřující lékař o respirační fyzioterapii věděl a lékař a fyzioterapeut spolupracovali.

Akutní respirační onemocnění logicky také nejdříve zkonzultujte s lékařem, aby v případě např. angíny předepsal antibiotika. U akutního infekčního onemocnění, není dobré chodit na fyzioterapii a své onemocnění šířit dál, ale můžete se na něj připravit předem (před chřipkovou sezónou, při pandemii koronaviru SARS-CoV-2), postupovat podle našeho videa nebo v pohodě a klidu domova si zacvičit s fyzioterapeutem online. K nám se na online respirační fyzioterapii můžete objednat zde. U akutního neinfekčního záchvatu respiračního onemocnění můžete využít pohotovostního respiračního ošetření s fyzioterapeutem. V tomto případě rozhodně volejte. Můžete se vyhnout zbytečné hospitalizaci.

Techniky respirační fyzioterapie

Technik je mnoho a patří do rukou odborníka, tzn. vysokoškolsky vzdělaného fyzioterapeuta anebo specializovaného respiračního fyzioterapeuta. Na základě vyšetření fyzioterapeutem se provádějí manuální techniky k uvolnění spasmů a bolestí na hrudníku, v bránici, ve svalech krku, rozvolnění hrudníku, atd. Dál fyzioterapeut zvolí vhodnou cvičební polohu. Zcela jistě se budete zabývat nácvikem správného dýchání, odpočinkového dýchání a pak dalších specifických typů dýchání, při kterých se např. výrazně posunuje hlen v dýchacích cestách a následně vykašlává. Podle typu kašle se volí i techniky ke zklidnění dráždivého kašle tak, aby se pacient zbytečně nevyčerpával a nepřetěžoval svaly na hrudníku či krku. V ordinaci se také využívají různé dechové trenažéry, které lze v domácích pomůckách nahradit běžnými věcmi. A nakonec lze využít i techniky k znovunabytí ztracené kondice a tím ke zkvalitnění života pacienta. U specifických případů se volí specifické metody k dosažení nejlepších výsledků.

Respirační fyzioterapie je málo známá oblast a doufám, že ji spolu budeme dále objevovat. Přeji vám pohodový dech, perfektní kondici a žádný kašel!