V ordinaci často slýchám otázku, zda časté prokřupávání kloubů či páteře vadí a co se může nebo nemůže stát. Pojďme si v tom udělat jasno.

Příběh z ordinace

Do ordinace se mi dostal mladý nadějný, ale velice nešťastný atlet. Před několika lety si trochu namohl záda, tak šel ke klubovému „fyzioterapeutovi“. Ten jej prokřupal a s úlevou jej poslal domů. Situace se za půl roku opakovala znovu, pak po třech měsících, měsíci…

Nechtěl za „fyzioterapeutem“ chodit co 14 dní, tak se naučil si tu část páteře prokřupávat sám. Nakonec to dopadlo tak, že nemohl zaběhnout ani celý závod bez toho, aby si neprokřupnul za běhu záda. Velice nešťastný byl z toho, že mu to dost zhoršilo výkon a zpomalilo časy. Navíc tušil, že to není v pořádku a záda jej bolela víc a víc.

A jak to bylo dál?

Při vyšetření jsem našla nestabilitu daného úseku páteře (páteř jakoby se v daném místě „lámala“ při každém pohybu) a samozřejmě snahu těla tuto část stabilizovat (obrovské napětí svalů a dalších měkkých struktur v blízkém okolí i ve větší vzdálenosti).

A pak už to byla jen báječná spolupráce. Měl zakázáno se prokřupávat. Jelikož to dělal už i podvědomě, nakonec se musel plesknout přes ruku, když se zpožděním zjistil, že se prokřupnul. Zabralo to.

Podařilo se nám snížit napětí přetížených svalů. Dostal i cviky na doma, aby si mohl ulevit, když jej záda rozbolela. Zároveň jsme pracovali na obnovení stability daného úseku páteře. To je obvykle nejpracnější ze všeho. Jelikož jej záda brzy bolet přestala, dál jsme pokračovali jen budováním stability páteře. Začali od nejjednoduššího a postupně budovali k nejobtížnějšímu. Vše odcvičeno pořádně doma i v ordinaci.

Naše společná snaha byla odměněna absencí bolesti, zlepšením výkonu a několika cennými úspěchy v soutěžích. Jupí!!

A tak prokřupávat nebo neprokřupávat?

Rozhodně neprokřupávat zbytečně (např. klouby na rukou z nudy) nebo často. Co je často, na to nelze přesně odpovědět, ale když se Vám něco stále vrací, tak to řešte u odborníka (viz článek Jak poznat opravdového fyzioterapeuta v tomto blogu).

Prokřupnutím určitého kloubu nebo úseku páteře dochází k dočasné hypermobilitě (zvýšené pohyblivosti) v daném kloubu. No a z často se opakující dočasné hypermobility se může vyvinout trvalá hypermobilita (viz případ našeho atleta). Ta se často projeví bolestivostí a dalšími poruchami. Při dlouhodobém trvání mohou vzniknout i různé degenerativní změny v kloubu (artróza, výrůstky,…)

Chodím k fyzioterapeutovi a ten mě stále prokřupává…

V první řadě si ověřte, zda je to opravdu fyzioterapeut (viz článek Jak poznat opravdového fyzioterapeuta). Pokud ne, pryč od něj!

Fyzioterapeut totiž prokřupat může, ale měl by hlavně dbát na stabilizaci daného úseku, jakési vyladění spolupráce svalů, kde nalezl problém. To znamená, že s vámi cvičí a v ideálním případě Vám dá cviky na doma, které nebudou jen protahovací.

V akutním stavu (zablokovaný krk, bedra,…) trvajícím krátkou dobu (méně jak 3 měsíce) Vás může prokřupnout párkrát, ale opět stabilizovat, stabilizovat, stabilizovat. Pokud je součástí každé návštěvy prokřupávání stejné oblasti, pak bych si dala pozor, zda se řešení skutečné příčiny neodsouvá na neurčito a stav se neřeší nebo spíše zhoršuje.

Přeji Vám bezbolestné a pohodové dny!     Jin