Současná situace

V každém menším městě a dokonce i na vesnici je někdo, kdo se živí tím, že je masér či fyzioterapeut. Bylo by to báječné, kdyby ti, kdo sahají na vaše tělo, měli pořádné vzdělání a zkušenosti. Bohužel v současné době můžete svěřit své tělo někomu, kdo má jen třítýdenní kurz. Zní to lákavě. Zaplatit si třítýdenní kurz a na jeho základě pak brát 500,- Kč i víc za hodinu. Není to báječné? Je!

No a potom si stačí udělat dvoudenní kurz např. Dornovy metody a Breussovy masáže a můžete začít „prokřupávat“. Tento kurz si může udělat jakýkoli laik.

Moje zkušenost: Nezřídka se mi stane, že ke mně do ordinace přijde pacient, který byl předtím na masáži či na prokřupávání a potom má mnohem větší obtíže. Často jsou to závratě, úporné bolesti hlavy, bolesti vystřelující do dolních nebo horních končetin a další.

 

Kdo je tedy fyzioterapeut?

Fyzioterapeut musel vystudovat obor fyzioterapie na vysoké škole, případně studoval střední školu či vyšší odbornou školu v tomto oboru a poté si dodělal velice náročný specializační vzdělávací program ukončený akreditační zkouškou. Fyzioterapeut téměř vždy pracuje ve zdravotnickém zařízení (ať už státním či nestátním). Každopádně fyzioterapeut má vždy alespoň jeden diplom získaný v oboru fyzioterapie.

Fyzioterapeut rozhodně nemá titul MUDr., zní to sice lépe, ale je to úplně jiné vzdělání. Fyzioterapeut rozhodně na prvním místě nedělá masáž. Fyzioterapeut není jen prokřupávač. Každý soukromně pracující fyzioterapeut musí být zapsán v registru zdravotnických pracovníků zde: https://eregpublicsecure.ksrzis.cz/Registr/RZP/Pracovnik

Moje zkušenost: Zadáte-li si do vyhledávače spojení fyzioterapeut a určité město, budete překvapeni, kolik nefyzioterapeutů vám vyhledávač nabídne. V ceníku obvykle nenajdete slovo fyzioterapie, ale často masáž nebo právě Dornova metoda.

 

Jak vybrat dobrého fyzioterapeuta?

Zcela určitě dejte na dobré reference od svých známých. Nemáte-li reference, pečlivě prostudujte jeho webové stránky a zejména část se vzděláním. Každý fyzioterapeut se musí celoživotně vzdělávat. Je tedy logické, že v jeho životopisu najdete více absolvovaných kurzů. Také je důležité zjistit, zda se nějak specializuje. Pokud má široké spektrum působení a jen dva kurzy, je to podezřelé. Pečlivě si také projděte jeho dosavadní pracovní zkušenosti. Pracovní zkušenosti z renomovaných pracovišť  jsou velmi cenné.

Přeji vám tedy hodně zdaru, pevné zdraví a bezbolestný život!