Znáte to. Trocha stresu a je vymalováno. Rozbolí Vás hlava, zatuhnou záda, nemůžete se soustředit na práci. Někdo Vás naštve a celý den to řešíte, někdy i v noci. Přemýšlíte, co jste mu měli říct a neřekli. A i když to už vyřešíte, stejnou chybu opakujete několikrát po sobě. A zase se naštvete.
Jak stres a silné emoce působí v těle?
Při stresu, naštvání či jiných silných emocích se Vám vyplaví adrenalin. Ten připravuje tělo na útok nebo útěk, jiná reakce prostě neexistuje, protože jde o to zachovat Vám život. Je to prastará reakce, přítomná již u bezobratlých živočichů. Takže to nejde změnit.
Adrenalin Vám vyplaví víc cukru do krve, abyste měli energii na útok nebo útěk. Zvýší se Vám napětí některých svalů, např. trapézových svalů, zvednou se Vám ramena, potřebujete vypadat vyšší a větší. Hlava se Vám vtáhne mezi ramena (vyšší napětí šíjových svalů), abyste si ji více chránili, atd. Zvýší se Vám tepová frekvence, prohloubí dech a celkově se tělo připraví na vysokou fyzickou aktivitu.
Stres a emoce jsou a budou. Jak to řešit?
Stres a silné emoce jsou součástí života a chválabohu za ně. Bez nich by nebyl pokrok, zlepšení, vývoj, zdokonalení. Problém nastane tehdy, jestliže onu fyzickou aktivitu nemáte. Svalové napětí se neuvolní, zatuhne krk, rozbolí se záda, ramena,… Při často působícím takovém stresu či emocích jste ohrožení cukrovkou, infarktem, obezitou a dalšími civilizačními nemocemi. Co s tím? Zkuste se s většinou stresu a emocí vyrovnat pohybem. Tím se totiž zbavíte adrenalinu, cukru a dalších látek, které Vás připravují na stresovou či jinou vysoce zátěžovou reakci.
Chce to alespoň 15 minut svižné chůze nebo 5 minut běhu (ale intenzivního) nebo ani to nemůžete? Tak se zavřete na záchodě a poskakujte nahoru a dolů nebo jakkoli jinak se „vybijte“. 5 minut stačí. Odbouráte stres, adrenalin, cukr a další. Daleko lépe a rychleji se Vám zklidní tepová frekvence, prohloubené dýchání a roztěkaný nervový systém.
Dál pohybem zmírníte zvýšené svalové napětí určitých svalových skupin, které se při stresu více aktivují. Pak Vás nerozbolí hlava, ani záda, ani nic jiného. Proč?
Pohybem totiž zklidníte celkově nervový systém, který je také nabuzený na útok či únik. Zmírní se psychické napětí a zmírní se také napětí fyzické, svalové. Celkově se více uvolníte. Jakmile se uvolníte, přijdete na lepší řešení stresové situace, Vašeho problému či situace. Nebudete se v tom tak plácat. Mnohdy už při pohybu samotném Vám dojde řešení situace. Když jste totiž ve stresu, dostáváte se do tzv. tunelu. Máte omezené vnímání a nahlížení na situaci a často nevidíte zjevné řešení. Z tunelu se dostanete, až stres odezní. To můžete výrazně urychlit pohybem či meditací. Ale našemu národu je bližší to první.
O stresu se dá psát mnoho a dlouho, např. o tom dlouhodobém, ale to až někdy jindy.
Proto lidé hýbejte se, abyste nezahynuli a cítili se dobře!