Řekli vám, že si to máte ledovat? Po zranění, po operaci, po zátěži? Tak v rámci vaší brzké rekonvalescence se na to prosím vykašlete. Je to staré doporučení, které už opravdu neplatí.

Proč neledovat?

  1. Dříve se tvrdilo, že ledování pomáhá, aby se neudělala velká modřina. No z krátkodobého hlediska to sice zužuje cévy, ale z dlouhodobého hlediska po ledování nastává velké překrvení dané oblasti (ještě větší než před ledováním) a to může obnovit krvácení a dokonce krvácení pak může být větší, než kdybyste neledovali vůbec.
  2. Také se tvrdilo, že je to dobré, aby se neudělal velký otok. Opět platí výše uvedené. Sice krátkodobě to neoteče tak moc, ale z dlouhodobého hlediska opět výrazně zvýšené prokrvení po ledování vyústí v masivnější propouštění tekutin do ledovaného místa z rozšířených cév a tím je otok ve finále větší.
  3. Ledování je prý dobré proti bolesti. No ano, snížení teploty ve tkáních vede sice ke snížení rychlosti vedení v nervech, ale i v jiných nervech než jen v těch, které vedou bolest. To po úrazu opravdu nechceme, protože budeme mít např. zhoršenou i koordinaci, která je už zhoršená po úrazu, po operaci či po velmi intenzivní zátěži. A navíc opět platí, že po ledování to vše jaksi přijde k sobě a vlivem velkého překrvení, většího prohřátí tkáně a většího otoku může být následná bolest ještě horší.
  4. Ledování prý brání zánětu. Tady je potřeba si říci pár poznámek k zánětu. Záněty dělíme na několik typů. Např. septický (infikovaný např. nějakou bakterií) a aseptický (zánět bez infekce jako reakce na zranění, operaci či zátěž, kterým jakékoli hojení tkáně vždy začíná, tedy zánět léčivý). Septický zánět neledujeme, protože povětšinou na to bereme antibiotika a logicky kvůli zúženým cévám se tam ty antibiotika prostě nedostanou. A pokud antibiotika nebereme, tak sice možná lehce zpomalíme množení bakterií, ale velmi zásadním způsobem ledováním omezíme vstup bílých krvinek do postižené oblasti a ty nebudou moci proti bakteriím bojovat. Aseptický (neinfikovaný) zánět neledujeme, protože nechceme zpomalit hojení. Protože pro začátek jakéhokoli hojení je typický zánět. On totiž zánět je vnímám jako velké zlo, ale bez zánětu byste se nevyléčili z chřipky, neuklidili modřinu, neuklidili poškozená svalová vlákna po zátěži (a tím byste zastavili růst svalové hmoty). Tím, že budete ledovat, tak můžete až o mnoho dnů zpozdit začátek hojení poškozené tkáně a tím neúměrně prodlužujete dobu rekonvalescence, protože to hojení prostě výrazně zpomalíte. Platí to jak po operacích, sportovních a jiných úrazech a po zátěži jakbysmet.
  5. Ledování prý zrychluje hojení. Houby s octem. Viz bod 4.
  6. Už jsem viděla omrzliny po ledování. Omrzliny se opravdu hodně špatně hojí, protože tkáň může vlivem přílišného podchlazení odumřít či poškodit hodně do hloubky. Moje omrzlé ucho se mi občas připomene a bolí jako čert, i když je to více jak 13 let.

Co tedy teď mám dělat, když nemám ledovat?

  1. Po operaci se řiďte doporučeními od lékaře, ale neledujte. Zatěžujte či odlehčujte tak, jak je vám doporučováno. U každé operace je to jiné, takže jestli kamarádovi po podobné operaci říkali to, tak u vás to nemusí platit, protože podmínky či operační technika mohou být jiné.
  2. Po zátěži bez úrazu se běžte spíše projít nebo projet na rotopedu s nízkou zátěží. Vyplavíte totiž kyselinu mléčnou, která se snáze uklidí a tak vás nohy (záda, ruce) nebudou další den tolik bolet. Pokud budete ledovat, tak si ji pěkně ve svalech uzamknete a bude vymalováno. Bude vás to bolet o pár dní déle. Po zátěži se protáhněte, zejména zatěžované svalové skupiny.
  3. Po úrazu navštivte úrazovku (k vyloučení zlomenin apod.) a pak se řiďte těmito doporučeními, které vyšly v zahraničních odborných časopisech v roce 2019. Doporučení mají zkratku PEACE and LOVE. Jsou to první písmenka doporučení, rozebereme si je níže. PEACE využijte okamžitě po úrazu, LOVE až při následné péči po několika dnech od úrazu.

P = PROTECTION = OCHRANA – V prvních dnech po úrazu se vyhýbejte aktivitám a pohybům, které zvyšují bolest. Můžete využít berle či ortézu, pokud je potřeba.

E = ELEVACE = ZVEDNUTÍ – Zvedněte postiženou končetinu výše, než máte srdce. Provádějte to tak často, jak jen to jde.

A = AVOID ANTI-INFLAMMATORIES = VYHNĚTE SE PROTIZÁNĚTLIVÝM LÉKŮM – Protizánětlivé léky zpomalují hojení tkání – viz bod 4 (zánětem se nám vše v těle hojí, záněty jsou povětšinou totiž hodné a potřebné). Pokud berete dlouhodobě protizánětlivé léky (obsahují ibuprofen, diklofenak, flurbiprofen, naproxen – viz příbalový leták na začátku), váš úraz pak může chronizovat a tím se komplikovat. Pokud vás to hodně bolí, můžete vzít tlumič bolesti s paracetamolem, ale opatrně – viz následující bod E.

C = COMPRESSION = KOMPRESE – Použijte elastické obinadlo (nebo tejp). Tím snížíte otok a zamezíte krvácení a vzniku velké modřiny. To doporučuju okamžitě po úrazu.

E = EDUCATION = NASLOUCHEJTE VLASTNÍMU TĚLU – Vaše tělo ví nejlépe, jak si s úrazem poradit. Vyhněte se tedy zbytečným pasivním způsobům léčby a lékům (zablokují bolest a vy si úraz můžete zhoršit) a nechejte své tělo, aby se samo mohlo zahojit.

and (po několika dnech od úrazu)

L = LOAD = ZÁTĚŽ – Sledujte svou bolest a podle ní postupně zvyšujte zatížení a vraťte se k normálnímu pohybu. Vaše tělo vám skrze bolest nejlépe řekne, jako zátěž daný úraz snese. Tady zvláště apeluju na zdravý rozum a zdravý přístup k tělu. Zatnout zuby a vydržet není optimální přístup (už jsem zažila lidi, co chodili na zlomeninách) a naopak se vymlouvat na úraz ještě 6 týdnů po něm a neustále odlehčovat taky není správná cesta. Pokud to bolí i po 6 týdnech, tak mazejte k fyzioterapeutovi či lékaři.

O = OPTIMISM = OPTIMISMUS – Sebejistotou, důvěrou ve své tělo a pozitivním myšlením (alespoň si odpočinu) programujete mozek a celé tělo k rychlejšímu uzdravení.

V = VASCULARISATION = PROKRVENÍ A NOVOTVORBA CÉV – Vyberte si vhodnou nebolestivou kardiovaskulární aktivitu (zadýcháte se a srdce vám bude rychleji bít než v klidu). Díky tomu zvýšíte průtok krve poraněnými tkáněmi a tím zlepšíte jejich hojení.

E = EXERCISE = CVIČENÍ – Abyste se po úrazu úplně zotavili, je nezbytné obnovit mobilitu (protahovat), sílu (posilovat) a propriocepci (= vnímání vlastního těla – to platí zejména u vyvrtnutých či podvrtnutých kloubů – kloub se snažte vnímat a postupně na něm balancovat).

Pár rad na závěr

Opravdu se vyplatí po větším úrazu navštívit úrazovku. Zlomeniny se po zasádrování hojí lépe a rychleji, podvrtnutí a vyvrtnutí s ortézou také.

Lehčí úraz se hojí 3 týdny, větší úraz 6 týdnů. Pokud po 3 týdnech u lehčího úrazu nebo po 6 týdnech u těžšího úrazu stále cítíte bolest, nejste schopní to plně zatížit, navštivte fyzioterapeuta (nebo konečně tu úrazovku). Fyzioterapeut má totiž nepřeberné množství technik, kterými může výrazně zrychlit hojení a předejít komplikacím v místě úrazu či na místech od něj vzdálených.

Není v mé ordinaci výjimkou, že ošetřuju mnohaleté poranění, na které se poté nabalovaly další a další potíže. Pak to klubko bolestí a následků není tak jednoduché rozmotat a pacienta to stojí více času (a peněz). Nedobře zhojené úrazy mohou vést k operacím či snížené pracovní schopnosti. Proto s ošetřením dlouho neotálejte.

Ať se vám úrazy vyhýbají, a pokud už nějaký nastane, tak ať se perfektně zahojí. Třeba i díky tomuto článku. A když jej budete sdílet mezi své přátele, pacienty, kolegy či spoluhráče, určitě jim pomůžete.

Zdroj pro PEACE and LOVE British Journal of Sports Medicine: https://blogs.bmj.com/bjsm/2019/04/26/soft-tissue-injuries-simply-need-peace-love/