Jako fyzioterapeutka se potkávám se ženami zcela zbytečně trpícími bolestmi. Málokterý laik ví, že bolest se musí tzv. „naskládat“, než se opravdu ozve. Mnohdy se bolest naskládá z různých směrů. Znáte to. Přes den jste vypili max. půl litru tekutin, dlouho koukali do počítače, měli byste už zajít k očnímu zkontrolovat dioptrie a máte podprsenku, která se Vám zařezává do těla. A pak není divu, že se večer dopujete prášky proti bolesti. Mnohdy stačí, když odstraníte jeden nebo dva spolučinitele bolesti, a přestanete trpět bolestmi úplně. To nejjednodušší, co dokážete ovlivnit, je výběr podprsenky.

Na prvním obrázku vidíte velice nevhodnou podprsenku, kterou má žena na sobě hodinu a půl. Již po hodině a půl vidíte zarudlé zářezy v oblasti ramen a na hrudníku. Na druhém obrázku vidíte, že vhodně zvolená podprsenka nezanechává žádné stopy ani po třech a půl hodinách nošení.

Jakých trápení se můžete zbavit, když vyměníte podprsenku? Nejedná se jen o bolesti, ale také o mravenčení, brnění, pálení, aj. V textu dále pro zjednodušení používám jen slovo bolest.

Podprsenka a bolesti hlavy

Ramínka podprsenky se zařezávají do ramen v oblasti trapézového svalu. Ten je drážděn a zvyšuje své napětí. Trapézový sval má úpony na hlavě. Bolest hlavy, na které se podílí dráždění trapézového svalu, se často promítá do jeho úponů, tj. vzadu na dolní části lebky. Může se však promítat na tzv. vzdálená místa. Trapézový sval může vysílat bolest i za ucho, do spánku a do oblasti úhlu dolní čelisti.

Podprsenka a bolesti krční páteře a přechodu mezi krční a hrudní páteří

Ze stejného důvodu jako bolesti hlavy se dráždění trapézového svalu může projevovat bolestmi krční páteře a přechodu mezi krční a hrudní páteří (opět úpony tohoto svalu). Při chronickém přetížení může vznikat až tuhý otok v oblasti přechodu mezi krční a hrudní páteří, který mnoho lidí mylně pokládá za přebytek tuku v tomto místě. Tento otok je často doprovázen mravenčením, brněním a tuhnutím v této oblasti.

Podprsenka a bolesti ramene a klíční kosti

Dráždění trapézového svalu se samozřejmě může projevit i na druhé straně úponu. V oblasti ramene se jedná spíše o horní část ramene. Bolesti klíční kosti způsobené drážděním trapézového svalu se projevují spíše na její zevní části.

Podprsenka a bolesti dolní části hrudního koše

Příliš úzký obvod nebo obvod s vystouplými a zařezávajícími se švy dráždí styčná místa na kostech, kde mohou vznikat tzv. periostové bolesti, tj. bolesti okostice, blány, která pokrývá kost. Nevhodně zvolená podprsenka omezuje rozvíjení hrudního koše a správné dýchání, což vede k dalšímu zesílení bolesti hlavy a krční páteře (omezení v oblasti hrudníku vede k nadměrnému zapojován krčních svalů do dýchání a jejich přetížení), může blokovat žebra a hrudní páteř a z toho mohou vzniknout píchavé a jiné bolesti na hrudníku či potíže při dechových pohybech.

 

Při dlouhodobém působení těchto potíží a dráždění se pak poruchy dále řetězí a celý systém se zhoršuje. Ve finále z toho mohou být i brnění a mravenčení rukou imitující výhřez plotýnky či jiné potíže.

Proto se před příštím nákupem podprsenky opravdu zamyslete, nechejte si poradit od opravdových odborníků, nastudujte si informace z webu. Pár užitečných rad a odkazů můžete najít také v diskuzi na toto téma na našich FB stránkách https://www.facebook.com/ordinace.fyzioterapeuta/posts/1434223413417624?__xts__[0]=68.ARCIH2GoSMfranof8Jx5jD3wSYJNCVTGbYmAiwafP9yzBKUwwdPXhUAohY1p__hRtJgDlkTMY86rmllgyE7BLp7pGF7AjwTolJ3-gUJIb3XHl3ddFgzjDfJpF_HQ3bdlLhcQZjOe-sKX-iuDSV75rKX6TEAKUeJc3xVjAIUQFwVbngH2h2f4bO22cIj40WhGnsIWMfMCiMys1QvJvOEJ5TCUFfRNMyAbNmfsbPiOs1ne1AaCFBGa3wYqRn6DsP3cjtzb5RQVMD342x4AdTpIz1eoTn2nbnxlmLYDPC26J12UVXLE7SpFrAlPoqcqr1hYunAnBqTksXM74DPu3wUBYF18Vg&__tn__=-R

Hodně zdaru při výběru té nejpříjemnější podprsenky pro Vás a přeju Vám bezbolestný život!