Snad každá maminka chce mít nádherné miminko v nádherném kočárku. Proč ne? Má to i své ALE. Poslední dobou výrobci přišli s několika kočárky, u kterých lze vážně pochybovat o tom, že to s pohodlím a zdravím dítěte myslí opravdu dobře. V těchto kočárcích totiž nelze polohovat nohy tak, aby je dítě mohlo mít natažené.

 

Zkuste si to

Tak schválně! Lehněte si na postel, podložte si nohy do pravého úhlu a stopněte si, za jak dlouho se vzbudíte a poloha vám bude už vyloženě nepříjemná? Někdo se bude chtít přetočit do jiné polohy za půl hodiny, jiný za hodinu, další až za dvě. Ale! Co když nemůžete? Co když jste uvázaní v kočárku a vůbec nemáte ani možnost si pohodlně natáhnout nohy, natož se pootočit na bok kvůli překážce v nohách?

 

Zkušenosti jedné matky

Mám tři děti. Dvě nejraději spávají na boku a jedno na břiše. Když byly v kočárku na zádech, tak se obvykle probudily za poloviční dobu, než když se mohly podle libosti pootočit, nohy si natáhnout nebo pokrčit. Když byly nemocné, spaly přes den i 4 hodiny. Dokážete si představit, že byste museli spát 4 hodiny v jedné poloze a to v poloze, která vašemu tělu tak úplně nevyhovuje? Z takového kočárku bych nejspíš zešedivěla, jelikož by mi děti spaly méně, než by jim ve skutečnosti vyhovovalo. Což obvykle navečer vede k tomu, že jsou unavené a uplakané.

 

Pohled fyzioterapeuta

Možnost měnit ve spánku libovolně polohu těla či části těla je důležitá pro kvalitní odpočinek jak mozku, tak i těla. Co se děje, když delší dobu neměníme polohu? Dochází k městnání tekutin v dolních částech těla (rozuměj těch blíže zemi), dochází k namáhání kůže a podkoží tam, kde tvrdší části těla naléhají na podložku. Proto také ošetřovatelé musí pacienty s omezenou schopností pohybu polohovat přes den co dvě hodiny a přes noc co tři hodiny. Když spíte dlouhodobě v určité pozici, pak dochází k jakémusi přizpůsobení svalů a šlach, proto se po velmi tvrdém spánku bez časté změny polohy probudíte celí zatuhlí a polámaní.

A co rovnovážné ústrojí? V hlavě ve vnitřním uchu máme rovnovážné ústrojí, které je nesmírně důležité pro schopnost udržet rovnováhu a pro pohyb samotný. Pro jeho dobrou funkci a dozrání je důležité jej dráždit častým měněním polohy hlavy. Když nemáte moc možnost měnit polohu těla, je tím omezená i možnost měnit polohu hlavy. Tím trpí i toto rovnovážné ústrojí. Vleže na zádech někdy miminka nemohou úplně dorotovat hlavu až do 90°. Miminko bez problémů si hlavičku otáčí, ale není to tolik, kolik by mělo, kdyby se mohlo volně otáčet na boky či na břicho. Můžeme jen spekulovat, jak jej to ovlivní ve vývoji.

A co dodat závěrem? Uvědomme si, že mnohdy jsme s dítětem v kočárku venku i dvě nebo tři hodiny i dvakrát denně. Jedete-li na výlet, tak mnohem déle. Chcete-li mít odpočaté a dobře prospívající dítě, dopřejte mu kvalitní odpočinek s možností kdykoli změnit polohu těla či částí těla!